Porażenie nerwu twarzowego1 może nastąpić jako powikłanie w przebiegu przewlekłego zapalenia ucha, środkowego, w chorobie Heinego- -Medina, w przypadkach stwardnienia rozsianego-, wylewu krwi do mózgu, guzów tylnego dołu czaszkowego, w zapaleniu opon mózgowych.

Przecięcie pnia lub ‚poszczególnych gałęzi może mieć miejsce podczas zabiegu operacyjnego w obrębie ucha środkowego, usuwania guzów w okolicy przyusznioz o -żwaiczoiwej w operacjach stawu skroniowo-

– żuchwowego przy nacinaniu ropni i ropowic w okolicy iszczękowo- -twairzowej. Po stronie porażenia stwierdza się opuszczenie kąta ust, wygładzenie rowka nosowo-wargowego, opuszczenie powieki dolnej, wygładzenie skóry czoła. Zniekształcenie twarzy występujące na skutek porażenia nerwu twarzowego z biegiem czasu staje się coraz bardziej mażące ze względu na postępujący zanik mięśni mimicznych zmniejszenie napięcia, zwiotczenie skóry danej połowy twarzy przy równoczesnym zwiększeniu napięcia mięśni mimicznych strony przeciwnej.

Leave a Reply