Szklarska Poręba opis, ciekawostki, atrakcje

Szklarska Poręba to miejscowość położona w dolinie rzeki Kamiennej, na Dolnym Śląsku. Położona pomiędzy Karkonoszami a Górami Izerskimi. Liczne atrakcje oraz bliskość Czach sprawiają, że turyści bardzo chętnie wybierają się tutaj na wakacyjny wypoczynek.

Prawa miejskie uzyskała Szklarska Poręba w 1959r.

Historia Szklarskiej Poręby związana jest ściśle z rozwojem hutnictwa szkła, z poszukiwaniami szlachetnych kamieni i kruszców, a od połowy XIX w z turystyką.

Rozwój hutnictwa szkła wiązał się z intensywnym wyrębem lasów. Za potrzebnym do wytopu szkła drewnem huty „wędrowały” wzdłuż dolin potoków w głąb gór, a wraz z nimi osady hutników, drwali i kurzaków. Z „wędrującymi hutami szkła” wiąże się nazwa Szklarska Poręba. Przez kilkaset lat hutnictwo szkła było wiodąca dziedziną tutejszej gospodarki. Duży wpływ na historię Szklarskiej Poręby miało przybycie na jej tereny w 1578 r. grupy czeskich protestantów w ten sposób powstała osada Marysin u stóp Szrenicy. Na przestrzeni XVII-XVIII w powstawały kolejne osiedla i tak na początku XIX w. Szklarska Poręba stała się jedną z największych wsi sudeckich. Głównym źródłem dochodu była praca w lesie, wytop szkła oraz uprawa ziemi i pasterstwo.

Od połowy XIX w. zaczęła intensywnie rozwijać się turystyka. Położenie, piękny krajobraz sprawiły, że Szklarska Poręba stała się bardzo znaną stacją klimatyczną i turystyczną Dolnego Śląska. Przełomem było wybudowanie drogi z Piechowic przez Przełęcz Szklarską do Harrachova w 1847r. oraz linii kolejowej z Jeleniej Góry do Tanvaldu w 1902 r.. Kolejnym, ważnym dla rozwoju turystyki wydarzeniem było wybudowanie w 1962 r. Kolei Linowej „Szrenica” (wyciąg krzesełkowy).

Pod koniec XIX w. wieść o uroku miejscowości i pięknie okolicy spowodowała napływ do Szklarskiej Poręby artystów – pisarzy, poetów, malarzy i rzeźbiarzy.

Szklarska Poręba noclegi oferuje wiele miejsc noclegowych. Wybierając noclegi w Szklarskie Porębie znajdziemy pensjonaty, wille, apartamenty, pokoje gościnne, kwatery prywatne, hotele czy agroturystyka. Zwłaszcza Szklarska Poręba noclegi centrum należą do często wybieranych przez turystów.

Ciekawostki

Szklarska Poręba – Jakuszyce – to bez wątpienia jeden z najlepszych ośrodków narciarstwa biegowego w Europie.

Stara Chata Walońska – siedziba Celtów, Walonów i Laborantów. W jednym miejscu skupione zostały najstarsze i najbardziej tajemnicze karkonoskie tradycje. Walończycy wywodzą się bezpośrednio od Celtów, którzy stworzyli podwaliny europejskiej cywilizacji.


Wodospad Kamieńczyka – jeden z najpiękniejszych zakątków w Karkonoszach – grał w brytyjskiej produkcji „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Urok i baśniowy klimat wąwozu Kamieńczyka docenił Andrew Adamson reżyser brytyjskiej ekranizacji książki C. S. Lewisa.

Model Układu Słonecznego 1:1 000 000 000 W ramach Izerskiego Parku Ciemnego Nieba wyznaczono astrościeżkę – model Układu Słonecznego w skali 1:1 000 000 000. Wzdłuż ścieżki ustawione zostały głazy z tabliczkami ukazującymi symbole planet w Układzie Słonecznym, ich nazwą oraz odwzorowaniem bryły z zachowaniem skali. Ścieżka astronomiczna jest swego rodzaju żywą lekcją astronomii i geologii.


Szklarska Poręba posiada doskonałe warunki do uprawiania w jazdy psimi zaprzęgami. Szczególnie nadają się do tego trasy i drogi w Górach Izerskich, gdzie zimowa aura trwa nawet do późnej wiosny.

Wyjątkowość Karkonoszy i ich walory sprawiły, że już w 1933 roku utworzono pierwsze rezerwaty przyrody: Śnieżne Kotły, Czarny Kocioł, Kocioł Łomniczki, Kocioł Małego Stawu, Kocioł Wielkiego Stawu. 16 stycznia 1959 roku mocą Rozporządzenia Rady Ministrów został utworzony Karkonoski Park Narodowy.
Szklarska Poręba pretenduje do miana „Rowerowej Stolicy Polski”. W 2001 roku został oddany do użytku kompleks pierwszych 12 tras rowerowych wokół Szklarskiej Poręby o łącznej długości 278,3 km.

Szklarska Poręba największym ośrodkiem narciarskim w polskich Karkonoszach i jednym z największych w Sudetach. Do dyspozycji jest ok 15 km tras i 14 wyciągów narciarskich oraz linowych kolei krzesełkowych. Większość jest na stokach górującej nad miastem Szrenicy.

Skiarena Szrenica oferuje ponad 12 km tras zjazdowych i stoków slalomowych.

Na stokach Szrenicy przygotowanych jest 5 tras zjazdowych o łącznej długości ponad 12 km. Są to nartostrady dla narciarzy o różnym stopniu umiejętności. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Najwięcej emocji wytrawnym, dobrym narciarzom gwarantuje trasa zjazdowa FIS tzw. Ściana, której nachylenie stoku wynosi miejscami nawet 50%. Najdłuższa trasa – nartostrada Lolobrygida ma długość ponad 4400 m.

Doskonałe warunki klimatyczne, przyrównywane do tych panujących w Alpach, pozwalają utrzymać się grubej pokrywie śnieżnej nawet do wczesnej wiosny

Noclegi Szklarska Poręba można planować tu wypoczynek o każdej porze roku.

Atrakcje w Szklarskiej Porębie
Szrenica
Wyciąg krzesełkowy na Szrenicę
szlaki piesze i rowerowe po Karkonoszacjh i Górach Izerskich
Złoty Widok w Szklarskiej Porębie oraz Chybotek
Wodospad Szklarki
Wodospad Kamieńczyka
Szrenica oraz Trzy Świnki – Karkonosze
Śnieżne Kotły – Szklarska Poręba
Schronisko Wysoki Kamień
Zakręt Śmierci punkt widokowy na Szklarską Porębę
Czarujący Zamek Chojnik
Huta Julia w Piechowicach
Dom Hauptmannów w Szklarskiej Porębie oraz w Jagniątkowie
Muzeum Minerałów
Krucze Skały
Ogród Ducha Gór
Muzeum Ziemi JUNA – Strażnica Walońska
Sudeckie Centrum Kultury i Sztuki
Dom Wlastimila Hofmana
Rabarbar- Górska Plaża
Oponkowa Kraina