Atrakcje i zabytki Bałtów

Jura Park Bałtów to kompleks turystyczny i głównym elementem tego miejsca są dinozaury w rzeczywistych rozmiarach. Park został otwarty 7 sierpnia 2004 roku i jego właścicielem jest Stowarzyszenie Delta. Badania rozpoczął Gerard Gierliński, czyli pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Odkrył tu tropy górno jurajskich dinozaurów i postanowił zilustrować znaleziska w celu zainteresowana turystów. Turyści corza częściej wybierają Bałtów noclegi z dziećmi na wczasy w Górach Świętokrzyskich.
Stacja Narciarska Szwajcaria Bałtowska to ośrodek narciarski, który położony jest na Pogórzu Bałtowskim w Górach Świętokrzyskich na północnym zboczu wzgórza znajdującego się na terenie kompleksu turystycznego Jura Park Bałtów. Jest to największy kompleks do uprawiania sportów zimowych, który położony jest najbliżej Warszawy. Szwajcaria Bałtowska wchodzi w skład Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, czyli największego w Polsce obiektu o charakterze turystyczno-rozrywkowym. Głównym celem znajdujących się tu atrakcji jest nauka przez zabawę. Wcześniej na stoku pracowały wyciągi orczykowe, a już od 19 stycznia 2013 roku uruchomiono wyciągi krzesełkowe.
100-letni młyn , który funkcjonuje po dziś dzień i znajduję się w sąsiedztwie Jura Parku.  Młyn został wybudowany na przełomie XIX i XX wieku przez księcia Aleksandra Druckiego – Lubickiego. Młyn tworzą dwa budynki stojące obok siebie, po obu stronach rzeki, które oznaczone są obecnie jako młyn I i młyn II oraz budynek administracyjny, w którym pierwotnie mieszkają młynarze. Obiekt ten swym oryginalnym wyglądem przykuwa uwagę każdego, kto wjeżdża na teren Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.
Pałac Druckich – Lubeckich wybudowany został pod koniec XIX wieku i jest budowlą nawiązującą do stylu klasycystycznego. Po wojnie w latach 1945-1949 została otworzona w nim dwuletnia Żeńska Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego. Natomiast w 1951 roku podjęto decyzję, by do pałacu wprowadzić Technikum Rolnicze, ale niestety szkoła nie mając środków na odnowienie niszczejącego budynku przeniosła się w inne miejsce. Przez wiele lat użytkowany był niezgodnie z przeznaczeniem i pozbawiony był opieki.
Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Bałtowie to jeden z dziesięciu parafii rzymskokatolickich. Parafia powstała przed 1326 rokiem, a spłonęła już w 1645 roku, gdzie na miejscu obecnie znajduję się kaplica pałacowa. Obecnie kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej powstał na końcu XVII wieku i jest to najstarsza część świątyni. Wewnątrz można zobaczyć ciekawe malowidła Franciszka Woronia oraz rzeźbę Matki Boskiej Bolesnej, czyli patronki świątyni.
Spływ tratwami na rzece Kamienna to wspaniale przeżycie, gdzie możecie podziwiać piękne widoki. Trasa rozpoczyna się u stóp położonego na wzgórzu Pałacu w Bałtowie, gdzie w przystani „Gierczakówka” 12-osobowa tratwa rusza w ponad godzinny spływ. Natomiast spływ kończy się na przystani „Przy Młynie” niedaleko Parku Jurajskiego.
Bałtowski Kompleks Turystyczny to niezwykle wyjątkowe miejsce, które składa się z dwóch obiektów: Zwierzyniec Dolny i Zwierzyniec Górny, do którego wykupić można bilety. Zwierzyniec Dolny zwiedza się pieszo, bo to takie mini zoo także świetne miejsce na zabranie tu Waszych pociech. Natomiast Zwierzyniec Górny jest zupełnie inny. Przede wszystkim powierzchnia jest o wiele większa, ale nie możesz się poruszać po niej pieszo tylko amerykańskim School Busem i z jego pokładu oglądasz pasące się zwierzęta, które czasem zaglądają niemal wprost do autobusu. Koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce, bo tuż poza widokiem zwierząt, można podziwiać lessowe wąwozy.

Bałtów

Bałtów to wieś w Polsce, która położona jest w województwie świętokrzyskim w gminie Bałtów. Przez wieś płynie rzeka Kamienna, a brzegi doliny obramowane są wapiennymi skałkami.
Największą atrakcją turystyczną jest zdecydowanie Park Jurajski, który został założony w 2004 roku tuż po odkryciu w Bałtowie skamieniałych tropów dinozaurów. Charakterystyczne dla krajobrazu są strome zbocza Doliny Kamiennej z wapiennymi skałkami, a tereny miejscowości wchodzą w skład Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej. Z roku na rok coraz bardziej rozwija się tu turystyka Bałtów noclegi oferuje wile miejsc noclegowych takich jak agroturystyka, domki, pokoje gościnne, apartamenty, czy kwatery prywatne.
Wieś mogła istnieć już w XI wieku i prawdopodobnie z tego też okresu pochodził pierwszy z bałtowskich kościołów pod wezwaniem Świętego Andrzeja. Tropy dinozaurów zostały odkryte przez polskiego paleontologa Gerarda Gierlińskiego, które pochodzą z okresu jury. Nazwa miejscowości związana jest z wieloma legendami i według niektórych diabeł niósł wielki głaz, by zburzyć miejscowy kościół. Jednak nie zdołał dotrzeć do miejsca przed wschodem słońca i upuścił kamień, na którym zostały ślady diabelskich pazurów.
Główną atrakcją, która tak jak na początku wspomniałam jest Park, w którym można obejrzeć między innymi dinozaury w realnych wymiarach.
Natomiast ścieżki spacerowe podzielone są na odcinki, które reprezentują kolejne epoki geologiczne Ziemi. Na ten moment w parku znajduję się około 40-stu modeli dinozaurów. W Bałtowie są spływy kajakowe, dwie stadniny koni, wiele tras spacerowych, ale również szlaki rowerowe. To miejsce jest bardzo bogate jeśli chodzi o bazę turystyczną, ale również noclegową.