Murzasichle opis, atrakcje

Murzasichle to wieś położona na szczycie góry na wysokości około 1000m npm. Turyści wybierają Murzasichle noclegi ze względu na wspaniałe widoki panoramy Tatr polskich i słowackich. Miejscowość ta nieprzerwanie od kilkuset lat kultywuje tradycje Tatr i Podhala.

Położone na dwóch bezleśnych grzbietach: Za Sichłą i Budzowym Wierchem, na wysokości od 840 – 950 m n.p.m.

Wieś została założona około 1630 r. Z Murzasichla roztacza się wspaniały widok na Tatry od Murania przez Granaty, Zawrat i Świnicę, aż po Giewont i część Czerwonych Wierchów. Noclegi Murzasichle to rozwinięta pod względem bazy turystycznej miejscowości na Podhalu . Główną ulicą Murzasichla jest ul. Sądelska, przy której znajduje się Szkoła , poczta, biblioteka, remiza OSP i piękny drewniany kościółek p. w. Najświętszej Marii Królowej, wybudowany w 1955 r., z kopią XIII wiecznego tryptyku z kościoła w Opatówku. W Murzasichlu działa aktywnie miejscowy Oddział ZP i zespół regionalny „Regle”

Noclegi w Murzasichlu oferują wiele miejsc noclegowych takich jak pensjonaty, wille, pokoje do wynajęcia, kwatery prywatne, domki góralskie, ośrodki wczasowe czy agroturystyka

Murzasichle jest znakomitą bazą wypadową w góry, gdyż leży niedaleko granicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Najbliżej znajdują się wejścia do TPN:

w Brzezinach (2,5 km, ok. 35 minut pieszo z centrum Murzasichla)
w Toporowej Cyrhli (3,7 km, ok. 50 minut pieszo z centrum Murzasichla)
na Jaszczurówce (5,3 km, ok. 1h 10 minut pieszo z centrum Murzasichla)
w Kuźnicach (8 km, ok. 1h 45 minut pieszo od centrum Murzasichla)


Atrakcje Murzasichle


Stacja narciarska Murzasichle-Ski posiada 5 wyciągów o długościach 180-450m o zróżnicowanym stopniu trudności, a także tor do SnowTubingu (200m).
Stacja narciarska Hajduk oferuje trzy stoki – duży o długości około 400m i zróżnicowanym stopniu trudności, średni oraz mały – typowo szkoleniowy. Dodatkową atrakcją jest tor do jazdy na oponkach tzw. SNOWTUBING. Wszystkie trasy są naśnieżane, oświetlone oraz ratrakowane. Turyści często wybierają noclegi blisko wyciągu.

Stacja Narciarska Budzowy Wierch Wyciąg u Kuby oferuje wyciąg orczykowy oraz trasę zjazdową o długości 350 metrów. Trasa ratrakowana, naśnieżana i oświetlona. Przy stacji działa tez wypożyczalnia sprzętu takich firm jak Fischer, czy Salomon czy instruktorzy.
Obok wyciągu parking, przy górnej stacji taras widokowy oraz bar o

Jedną z wielu perełek architektury drewniany jest Kościół pw. Najświętszej Marii Panny wybudowany w 1955 roku. Wewnątrz kościoła znajduje się kopia XIII-wiecznego tryptyku z kościoła w Opatówku
Na uwagę zasługuje tabernakulum – wykonane w kształcie pozłacanej skrzyni ze złoconymi motywami lilii złotogłów. Na terenie otaczającym kościół znajdują się bardzo ładne, rzeźbione stacje Drogi Krzyżowej.