Małe Ciche opis, atrakcje

Małe Ciche to urokliwa wioska podhalańska, położona w dolinie Filipczańskiego Potoku, na wysokości ok. 840 m n.p.m. pomiędzy Zgorzeliskiem a Zadnim Wierchem i Groniem. Turyści wybierają noclegi w Małem Cichym ze względu na zapierającą dech w piersiach panoramą Tatr przy wjeździe do Małego Cichego.
Pierwsze wzmianki pochodzą z XVII w.

Małe Ciche dzięki dużej aktywności mieszkańców bardzo rozwinęło infrastrukturę wsi, Miejscowość oferuje turystom bogatą i różnorodną formę wypoczynku, zarówno letniego jak i zimowego, a otoczenie lasami i bezpośrednie sąsiedztwo z Tatrzańskim Parkiem Narodowym stanowią dodatkową atrakcję dla turystów.

Do wsi należą dwa przysiółki: Tarasówka i Zgorzelisko – oba bardzo atrakcyjne krajobrazowo – podnoszą znacząco walory turystyczne Małego Cichego. Małe Ciche noclegi to bardzo dobrze rozwinięta baza turystyczna. Noclegi Małe Ciche oferuje noclegi blisko Zakopanego, pokoje gościnne, kwatery prywatne, pensjonaty, wille, domki, ośrodki wczasowe czy agroturystyka. Turyści często szukają noclegi z wyżywieniem Przyjeżdżający turyści mogą liczyć nie tylko na stosunkowo tanie noclegi.

W okresie letnim Małe Ciche jest doskonałą bazą wypadową na wycieczki górskie, m.in. na Rusinową Polanę, Halę Gąsienicową, do Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów Polskich. Przebiega tu rowerowa trasa Małe Ciche – Tarasówka o długości 16 km. Od wielu lat organizowany jest Jesienny Wyścig Rowerowy Małe Ciche, który gromadzi na starcie młodych amatorów kolarstwa.

Małe Ciche stało się rajem dla narciarzy; działa tu kilka wyciągów orczykowych oraz nowoczesny kompleks narciarski z kolejką krzesełkową. Znajduje sie tutaj nowoczesną, czteroosobową kolej krzesełkową o długości 1250 /m/ oraz dwa wyciągi orczykowe. Można skorzystać z dodatkowej oferty: wypożyczalni sprzętu, serwisu, sklepu i stoisk sportowych oraz szkoły narciarskiej.

Małe Ciche to również bogactwo kulturowe regionu w zakresie kultury . Mieszkańcy pielęgnują zwyczaje, gwarę, regionalne stroje. Można tu zobaczyć zabytkowe chałupy góralskie, oraz przykłady małej architektury sakralnej, m. in. kaplicę domkową św. Bartłomieja z początku XX w. oraz żeliwny krucyfiks na postumencie z XIX w., zabytkowa pompa strażacka.

Atrakcje Małe Ciche

Snowpark – Małe ciche
Stacja Narciarska Małe Ciche – ośrodek na zachodnich zboczach grzbietu między szczytami Wierch Zgorzelisko i Zadni Wierch łagodnie opadających ku Filipczańskiemu Potokowi przepływającemu przez wieś. Dolna stacja ośrodka znajduje się we wsi, możliwy jest również dojazd do parkingu przy górnej stacji, znajdującej się na Polanie Zgorzelisko.

Niezwykły klimat, walory sportowe, bogactwo kulturowe i dobrze rozwinięta infrastruktura sprawia, że Małe Ciche stało się ważnym miejscem i ciekawym miejscem turystycznym często wybieranym na wczasy, ferie czy weekend.


Wiktorowki Chapel/Kaplica Na Wiktorowkach