Rabka Zdrój wczasy w Beskidach

Rabka Zdrój to uzdrowiskowa miejscowość malowniczo położona u stóp Gorców, w województwie małopolskim. Rabka Zdrój leży w kotlinie tworzonej przez wpadające do Raby potoki Poniczanka i Słonka, na wysokości około 500 m n.p.m. Otaczają ją Beskid Wyspowy oraz Gorce: Mały Luboń, Luboń Wielki, Bania, Maciejowa czy Obidowa. Najwyższy szczyt w okolicy to Turbacz, leżący na granicy Gorczańskiego Parku Narodowego. Po górkach tych prowadzą liczne turystyczne szlaki piesze. Wybierając Rabka Zdrój noclegi warto wybrać się do Parku Rozrywki "Rabkoland" to popularny lunapark oferujący wiele atrakcji dla dzieci, są tu karuzele dla małych i dużych, Formuła 1, Wioska Wikingów, Góralsko Dżungla, dom do góry nogami czy mały roller coaster. Na terenie Parku znajduje się też nietypowe Muzeum Orderu Uśmiechu. Order zrodził się z pomysłu dzieci i przez nie jest przyznawany. Wśród osób, które otrzymały zaszczytny tytuł są: Św. Jan Paweł II, Zbigniew Religa i Irena Kwiatkowska. Muzeum im. Władysława Orkana to muzeum siedzibę ma w pięknym, zabytkowym drewnianym kościele Św. Marii Magdaleny z XVII wieku. Prezentowana jest tutaj sztuka i kultura ludowa okolicznych górali, eksponaty wiążą się z rzemiosłem, rzeźbą i malarstwem, a także strojami ludowymi oraz gospodarstwem. Pochodzą głównie z XIX i XX wieku. Wokół kościółka porastają ciekawe okazy starodrzewia - dęby i lipy. Muzeum Górali i Zbójników to ciekawe muzeum o nietypowej tematyce, prezentuje nie tylko tradycje góralskie, ale również przybliża postaci słynnych i mniej znanych góralskich zbójników z okolic, interaktywne zwiedzanie splata się z terenowym odnajdywaniem odpowiedzi na zagadki, co jest nie lada uciechą dla dzieci. 
Park Zdrojowy w Rabce jest to ogromny zabytkowy park leżący w centrum miejscowości, na terenie którego odwiedzić warto Kawiarnię Parkową, Tężnię Solankową i Pijalnię Wód mineralnych, jest też źródło Helena z zabytkową pompą. Warto zobaczyć tu fontannę zwaną nerką, od jej kształtu. Park w Rabce jest bardzo ładny i atrakcyjny nie tylko dla turystów, ale i mieszkańców, są strefy dla dzieci i części bardziej kameralne. Turyści często wybierają noclegi blisko parku zdrojowego lub noclegi w centrum Rabki. Państwowy Teatr Lalek "Rabcio" historia teatru sięga 1949 roku, dziś wystawiane są tu przedstawienia i teatrzyki dla dzieci. Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce  powstał ciekawy skansen kolejowy, w którym zobaczyć można parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe oraz pługi, żurawie. Atrakcją skansenu są przejażdżki pociągami retro zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Rabka Zdrój co warto wiedzieć

Rabka Zdrój położona jest w Kotlinie Rabczańskiej przy ujściu trzech potoków do rzeki Raby – Poniczanki, Słonki oraz Skomielniaki – na wysokości od 500 do 560 km npm otoczona przez Gorce oraz Beskid Wyspowy.

Po raz pierwszy o miejscowości wspomina dokument wydany przez Bolesława Wstydliwego w 1254, do którego nawiązywał znany kronikarz polski Jan Długosz. Pojawiły się informacje wskazujące na znajdujące się wody zdrojowe. Rabka uzyskała prawa miejskie dopiero w 1953 roku. W XIX wieku doceniono wartość wód zdrowotnych, co przyczyniło sie do powstania uzdrowiska. 1 czerwca każdego roku w Rabce hucznie odbywa się Dzień Dziecka.

Turyści często wybierają Rabka Zdrój noclegi przede wszystkim z powodów zdrowotnych. Miasto oferuje piękne krajobrazy umożliwia wypoczynek i regenerację. W Rabce znajdziemy wiele miejsc noclegowych takich jak domki, pokoje, wille, apartamenty, agroturystyka , nie brakuje sanatoriów oraz szpitali leczniczych, które oferują wiele cennych zabiegów leczniczych wodach zdrojowych.

Turyści często wybierają noclegi Rabka Zdrój ze względu na świetne położenie wśród gór. Wyjątkowa flora i fauna, często staje się powodem odwiedzania przez szczególnych miłośników przyrody.

Prócz uzdrowiska, pięknego krajobrazu Rabka oferuje wiele atrakcji, zwłaszcza dzieciom. Z tego też względu 1 czerwca 1996 roku podczas I Światowego Zlotu Kawalerów Orderu Uśmiechu, Kapituła Orderu Uśmiechu, UNESCO i Wojewoda Nowosądecki nadał Rabce tytuł „Miasto Dzieci Świata”.

Atrakcje Rabka Zdrój

– Rodzinny Park Rozrywki „Rabkoland”, popularny lunapark oferujący wiele atrakcji dla dzieci. Na terenie Parku znajduje się Muzeum Orderu Uśmiechu.
Muzeum im. Władysława Orkana, ul. Sądecka 6 – muzeum siedzibę ma w pięknym, zabytkowym drewnianym kościele Św. Marii Magdaleny z XVII wieku
– Muzeum Górali i Zbójników, ul. Sądecka 4 – muzeum prezentuje nie tylko tradycje góralskie, ale również przybliża postaci słynnych i mniej znanych góralskich zbójników z okolic
– Park Zdrojowy w Rabce bardzo duży zabytkowy park leżący w centrum miejscowości, na terenie którego odwiedzić warto Kawiarnię Parkową, Tężnię Solankową i Pijalnię Wód mineralnych, jest też źródło Helena z zabytkową pompą

Pijalnia Wód Mineralnych i Tężnia Solankowa to miejsce trzeba odwiedzić. Budynek Pijalni Wód wykonany jest z drewna idealnie wpasowuje się w otoczenie parku.

Amfiteatr to muszla koncertowa, na której odbywają się różnego rodzaju festiwale na świeżym powietrzu. Znajduje się na ulicy Chopina i jest częścią deptaku spacerowego.

Wieża Widokowa znajduje się na wzniesieniu Królewskiej Góry o wysokości 25 metrów. Możemy podziwiac wspaniały widok na okolice.

Warto wybrać się do zabytkowego kościoła pod wezwaniem Marii Magdaleny oraz Świętego Krzyża na Piątkowej Górze, jak i kaplica cmentarna.

Zespół dworca kolejowego to również zabytek pozostałość po dawnych czasach.

Teatr Lalek „Rabcio” – to atrakcja dla najmłodszych jak również dla dorosłych.