Sandomierz wczasy w świętokrzyskim

Sandomierz to miasto w województwie świętokrzyskim, która położona jest nad Wisłą i jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Górzyste położenie, żyzna ziemia i przecinające się w tym miejscu szlaki kupieckie, przesądziły o wzroście atrakcyjności grodu, gdzie później zaczęła się rozwijać osada.
Miasto spłonęło w trakcie najazdu Litwinów w XIV wieku, ale zostało odbudowane dzięki Kazimierzowi Wielkiemu.
W momencie, gdy utracono niepodległość przez Polskę, Sandomierz został podzielony między dwa państwa. Zakończenie starć wojennych przyniosło powolną odbudowę gospodarczą miasta, która trwa do dziś.
Bez wątpienia Sandomierz zyskał na popularności wraz z rozpoczęciem emisji serialu „Ojciec Mateusz”, którego akcja toczy się właśnie w tym malowniczym mieście.

Warto zobaczyć Bramę Opatowską, która jest  gotycka brama wjazdowa z 2 połowy XIV wieku wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego jako element murów obronnych.
Ratusz w Sandomierzu wzniesiony był po najeździe Litwinów w 1349 roku i był budowlą na planie kwadratu zwieńczoną wysoką, ośmioboczną wieżą.
Zamek w Sandomierzu wzniesiony na skarpie wiślanej w Sandomierzu przez Kazimierza III Wielkiego, a od 1986 roku na zamku mieści się Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.
Dom Długosza to XV-wieczny budynek, który został wybudowany przez mistrza Jana z Krakowa w 1476 roku w stylu późnogotyckim. Budynek wzniesiono na kamiennym podmurowaniu z cegły, układanej w wątku, zwanym polskim układem gotyckim i ozdobiono nieregularnymi rombami ułożonymi z zendrówki.
Bazylika katedralna Narodzenia NMP, która została wzniesiona ok 1360 roku i rozbudowana w połowie XV wieku, a wyposażenie wnętrza jest póznobarokowe i rokokowe.
Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi, który położony jest w południowo-zachodniej części miasta i jego maksymalna wysokość wynosi 10metrów. Wąwóz znajduję się całkiem nie daleko od starówki, a myślę, że warto się przejść i zobaczyć piękne zbocza, a nawet kilkumetrowe porośnięte drzewa, których korzenie wiszą  w powietrzu, przypominając oryginalne lasy namorzynowe.
Rynek w Sandomierzu to główny plac w mieście i wita on turystów pięknymi kamieniczkami oraz stojącym w centralnym punkcie wspaniałym renesansowym Ratuszem o gotyckim rodowodzie.
Góry Pieprzowe to rezerwat geologiczno-przyrodniczy, który znajduję się na wschodnim krańcu Gór Świętokrzyskich. Jest to niewielki obszarowo zakątek, ale bardzo malowniczy z cudownymi widokami. Bardziej pasująca nazwa do tego zakątka to wzgórze różane, bo to miejsce masowo porastają dzikie róże. W Górach Pieprzowych odsłaniają się stare skały kambryjskie, które liczą setki milionów lat dlatego też uważam, że jest to warte obejrzenia.
Furta Dominikańska zwana również Uchem Igielnym i jest ostatnią istniejącą furtą w murach obronnych Sandomierza. To miejsce jest idealne do zrobienia pamiątkowego zdjęcia, a jej opowieść mówi o tym, że czasami Ucho Igielne lubi zamknąć się w momencie, gdy przechodzi przez nie osoba mająca wiele na sumieniu.

Sandomierz noclegi
to miasto, które jest bogate w bazę noclegową oraz gastronomiczną. Myślę, że każdy turysta znajdzie coś dla siebie i będzie zadowolony.