Sandomierz wczasy w świętokrzyskim

Sandomierz to miasto w województwie świętokrzyskim, która położona jest nad Wisłą i jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Górzyste położenie, żyzna ziemia i przecinające się w tym miejscu szlaki kupieckie, przesądziły o wzroście atrakcyjności grodu, gdzie później zaczęła się rozwijać osada.
Miasto spłonęło w trakcie najazdu Litwinów w XIV wieku, ale zostało odbudowane dzięki Kazimierzowi Wielkiemu.
W momencie, gdy utracono niepodległość przez Polskę, Sandomierz został podzielony między dwa państwa. Zakończenie starć wojennych przyniosło powolną odbudowę gospodarczą miasta, która trwa do dziś.
Bez wątpienia Sandomierz zyskał na popularności wraz z rozpoczęciem emisji serialu „Ojciec Mateusz”, którego akcja toczy się właśnie w tym malowniczym mieście.

Warto zobaczyć Bramę Opatowską, która jest  gotycka brama wjazdowa z 2 połowy XIV wieku wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego jako element murów obronnych.
Ratusz w Sandomierzu wzniesiony był po najeździe Litwinów w 1349 roku i był budowlą na planie kwadratu zwieńczoną wysoką, ośmioboczną wieżą.
Zamek w Sandomierzu wzniesiony na skarpie wiślanej w Sandomierzu przez Kazimierza III Wielkiego, a od 1986 roku na zamku mieści się Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.
Dom Długosza to XV-wieczny budynek, który został wybudowany przez mistrza Jana z Krakowa w 1476 roku w stylu późnogotyckim. Budynek wzniesiono na kamiennym podmurowaniu z cegły, układanej w wątku, zwanym polskim układem gotyckim i ozdobiono nieregularnymi rombami ułożonymi z zendrówki.
Bazylika katedralna Narodzenia NMP, która została wzniesiona ok 1360 roku i rozbudowana w połowie XV wieku, a wyposażenie wnętrza jest póznobarokowe i rokokowe.
Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi, który położony jest w południowo-zachodniej części miasta i jego maksymalna wysokość wynosi 10metrów. Wąwóz znajduję się całkiem nie daleko od starówki, a myślę, że warto się przejść i zobaczyć piękne zbocza, a nawet kilkumetrowe porośnięte drzewa, których korzenie wiszą  w powietrzu, przypominając oryginalne lasy namorzynowe.
Rynek w Sandomierzu to główny plac w mieście i wita on turystów pięknymi kamieniczkami oraz stojącym w centralnym punkcie wspaniałym renesansowym Ratuszem o gotyckim rodowodzie.
Góry Pieprzowe to rezerwat geologiczno-przyrodniczy, który znajduję się na wschodnim krańcu Gór Świętokrzyskich. Jest to niewielki obszarowo zakątek, ale bardzo malowniczy z cudownymi widokami. Bardziej pasująca nazwa do tego zakątka to wzgórze różane, bo to miejsce masowo porastają dzikie róże. W Górach Pieprzowych odsłaniają się stare skały kambryjskie, które liczą setki milionów lat dlatego też uważam, że jest to warte obejrzenia.
Furta Dominikańska zwana również Uchem Igielnym i jest ostatnią istniejącą furtą w murach obronnych Sandomierza. To miejsce jest idealne do zrobienia pamiątkowego zdjęcia, a jej opowieść mówi o tym, że czasami Ucho Igielne lubi zamknąć się w momencie, gdy przechodzi przez nie osoba mająca wiele na sumieniu.

Sandomierz noclegi
to miasto, które jest bogate w bazę noclegową oraz gastronomiczną. Myślę, że każdy turysta znajdzie coś dla siebie i będzie zadowolony.

Zwardoń

W Zwardoniu są ciekawe szlaki turystyczne prowadzące na okoliczne szczyty, m.in. szlak czerwony prowadzący na Wielką Raczę przez Skalankę, szlak czerwony na Rachowiec czy szlak niebieski do miejscowości Koniaków i na Baranią Górę. Popularnym kierunkiem na ferie zimowe i białe szaleństwo są Beskidy i piękny Zwardoń. Ta wspaniała i urokliwa miejscowość oferuje noclegi Zwardoń na bardzo dobrym poziomie w przystępnej cenie. Wyciągi są oświetlone, ratrakowane i dośnieżane. Do Zwardonia coraz chętniej i częściej przybywają zagraniczni gości, miejscowość cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza zimą, dzięki wspomnianym już wyciągom narciarskim – ok. 15). Tutejszy charakterystyczny mikroklimat powoduje, że pokrywa śnieżna w okolicach przełęczy utrzymuje się czasem aż do kwietnia. Miłośnicy snowboardu, nart zjazdowych czy biegowych są zachwyceni stokami oraz ich przygotowaniem. Miejscowość jest uznawaną za popularny ośrodek sportów zimowych. Działa tu dobrze przygotowana kolej linowa, kilkanaście wyciągów (krzesełkowe i orczykowe) , jest także szkoła narciarska. Dostępne są wyciągi narciarskie, zawsze doskonale przygotowane i przystosowane do poziomu narciarzy:
Wyciąg narciarski Bór, Wyciąg narciarski pod Mytem, Stacja Narciarska Zwardoń Ski, Karolinka Wyciąg Narciarski, Wyciągi Mały i Duży Rachowiec, Wyciąg narciarski Jawornik I i Jawornik II, Skalanka I, Skalanka II. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zwardoń noclegi Zabytkowe Schronisko Turystyczne Dworzec Beskidzki to pięknie położony budynek z początku XX wieku, oferował miejsca noclegowe i restaurację, niestety obecnie nie przyjmuje gości. Zwardoń jest urokliwą miejscowością leżącą przy granicy ze Słowacją, między masywami Sołowego Wierchu (848 m n.p.m.), Rachowca (954 m n.p.m.), Beskidu Granicznego (863 m n.p.m.) i Skalanki (867 m n.p.m.). Blisko stąd do Rajczy, Lalików i Rycerki. Noclegi Zwardoń Znajdują się tu aż 3 przejścia graniczne – kolejowe (Zwardoń-Skalité), drogowe (Zwardoń Myto-Skalité) oraz przejście turystyczne (Zwardoń Górka Gomółka – Skalité Serafínov).

Karpacz wczasy w Karkonoszach

Świątynia Wang

Pieczątki na głazach to ciekawa atrakcja zwłaszcza dla dzieci, przy wielu atrakcjach Karpacza np. przy Dzikim Wodospadzie czy kościółku Wang stoją wielkie kamienie z pieczątką i nazwą danej atrakcji. Frajdą dla najmłodszych jest odnajdywanie poszczególnych głazów z pieczątkami. W ostatnim czasie popularne są noclegi w Karpaczu, to także doskonały ośrodek sportów zimowych, każdego roku przyjeżdżają tu tłumy adeptów narciarstwa. W samym Karpaczu znajduje się kilkanaście oświetlonych stoków narciarskich o umiarkowanym stopniu trudności, często naśnieżanych, z wyciągami i wypożyczalniami sprzętu. Warto udać się również na Kopę, gdzie znajduje się tor saneczkowy. Wizytówką i popularną atrakcją miasta jest Świątynia Wang. Ten najsłynniejszy zabytek Karpacza, to niecodzienny obiekt powstały w Norwegii na przełomie XII i XIII wieku. Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, dorośli też poczują się tu wyjątkowo. Karpacz pensjonaty, hotele, apartamenty są niezwykle popularnym miejscem wypoczynku zarówno latem, jak i zimą. Istnieje tu wiele szlaków turystycznych, w tym także trasa na słynną Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy. Karkonoskie Tajemnice jest świetnym miejscem na spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Jest to podziemna multimedialna ekspozycja, która przenosi do legendarnego świata Karkonoszy oraz rządzącego tu Ducha Gór! Karkonoskie Tajemnice zostały zwycięzcą w konkursie National Geographic „7 Nowych Cudów Polski”. Pieczątki na głazach to ciekawa atrakcja zwłaszcza dla dzieci, przy wielu atrakcjach Karpacza np. przy Dzikim Wodospadzie czy kościółku Wang stoją wielkie kamienie z pieczątką i nazwą danej atrakcji. Frajdą dla najmłodszych jest odnajdywanie poszczególnych głazów z pieczątkami. Jedno z najstarszych schronisk w Polsce czyli Schronisko samotnia, położone w Kotle Małego Stawu w Karkonoszach, na niebieskim szlaku prowadzącym na Śnieżkę spod Świątyni Wang, z kościółka to około godziny drogi pod Samotnię. Karpacz jest wspaniałym miastem na rodzinny wypoczynek o każdej porze roku. Warto także udać się i zobaczyć piękny wodospad, który znajduje się przy ulicy Strażackiej, przy dolnej stacji kolei linowej na Kopę, to ten wyciąg pod wierzchołek Śnieżki. Istnieje tu wiele szlaków turystycznych, w tym także trasa na słynną Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy. Na Śnieżkę można iść pieszo, to dość daleki marsz np. niebieskim szlakiem spod Świątyni Wang albo wjechać pod wierzchołek koleją linową na Kopę, wtedy zostaje tylko podejście na samą kopułę szczytową, ten sposób jest chętnie wykorzystywany przez turystów.

Czorsztyn wczasy w Pieninach

Czorsztyn to wieś położona jest na wschodnim skraju Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, na pograniczu Pienin i Gorców nad Zbiornikiem Czorsztyńskim. Obecny Czorsztyn był do momentu powstania zbiornika retencyjnego znany jako Czorsztyn Nadzamcze. Sama wieś Czorsztyn mieściła się u podnóża Zamku Czorsztyńskiego. Nad brzegiem jeziora wybrane budynki tradycyjnej zabudowy stworzyły Osadę Turystyczną Czorsztyn. Powstało też muzeum etnograficzne. Narciarstwo w Czorsztynie z roku na rok rozwija się coraz lepiej, wyciągi krzesełkowe i orczykowe na górze Wdżar, zróżnicowane trasy dla narciarzy i snowboardzistów, alpejska zjeżdżalnia oraz mini zoo. Największą atrakcją miejscowości jest Góra Zamkowa i stojące tu ruiny XIV-wiecznego zamku, pamiętającego czasy Kazimierza Wielkiego. Ruiny są zabezpieczone i udostępnione dla turystów. Trasa zwiedzania wiedzie z dziedzińca zamku dolnego, okolonego resztkami murów obwodowych, przez sień Baszty Baranowskiego do pomieszczeń zamku średniego. Z zamku średniego, po obejrzeniu kilku reliktów archeologicznych. Okolica podhalańska posiada wyraźnie wyodrębnioną autentyczną i żywą kulturę lokalną, na którą składa się folklor góralski; m.in. gwara podhalańska, będąca dobrze rozpoznawalna w Polsce.

Charakterystyka folkloru widoczna jest dodatkowo w kuchni, rękodziele ludowym, a także muzyce, tańcu i oryginalnym stroju podhalańskim. Miejscowość turystyczna i wypoczynkowa z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną: baza noclegowa, przystań statków spacerowych, znakowany szlak turystyczny. Dzięki bliskości jeziora Czorsztyńskiego oraz Dunajca świetnie rozwinęła się tu turystyka wodna. Organizowane są tu dla grup lub indywidualnie spływy kajakowe, raffting oraz najbardziej lubiane i znane spływy tratwami flisackimi. Mnóstwo tu ścieżek rowerowych i szlaków górskich, które w sezonie letnim są oblężone przez turystów z Polski i z zagranicy. Okoliczni mieszkańcy oferują noclegi w Pieninach z wyżywieniem, z organizowaniem czasu wolnego, wiele gospodarstw posiada zniżki na wyciągi narciarskie wypożyczalnie rowerów itd. Wszystko po to aby turyści, których goszczą byli zadowoleni i wrócili na kolejny aktywny wypoczynek.

Cisna

Cisna to popularna wieś turystyczna położona w dolinie Solinki, założona na prawie wołoskim w połowie XVI wieku przez rodzinę Balów. Ze względu na bogactwo przyrody przez Cisną przebiegają dwa szlaki turystyczne – Główny Szlak Beskidzki oznaczony na czerwono oraz żółty szlak prowadzący z Cisnej do Przełęczy nad Roztokami Górnymi przy granicy ze Słowacją. W najbliższej okolicy przebiega również wiele innych szlaków prowadzących w najpiękniejsze zakątki Bieszczad,w tym do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Jedną z największych atrakcji nie tylko Cisnej ale całego regionu jest przejażdżka Bieszczadzką Kolejką, która wyrusza w trasy z Majdanu będącego częścią wsi Cisna. We wsi znajduje się także obelisk upamiętniający katastrofę śmigłowca, który rozbił się w 1991 roku przy czerwonym szlaku na Jasło. Z ciekawszych obiektów architektonicznych znajduje się w Cisnej murowany kościół św. Stanisława Biskupa, który został wybudowany w roku 1914 a powiększony w 1981. Parafię utworzono w 1958, poprzez wydzielenie jej z parafii baligrodzkiej. Obecnie Cisna jest ważnym miejscem dla ruchu turystycznego, w sezonie jest oblegana przez miłośników Bieszczadów, którzy bądź to zatrzymują się tutaj na dłużej, bądź to wyruszają stąd dalej w kierunku połonin, Wetliny i Ustrzyk Górnych a także w inne malownicze rejony Bieszczadów. W wyniku wzmożonego w sezonie ruchu, powstało w Cisnej wiele obiektów gastronomicznych, sklepów z pamiątkami i miejsc noclegowych.  Cisna nadaje się doskonale także do wypoczynku mniej aktywnego, jest kilka miejsc gdzie można posiedzieć nad Solinką (za wspomnianą restauracją oraz w dole, na zakręcie przy samym wjeździe do Cisnej od strony Majdanu), sporo tras na dłuższe i krótsze spacery, a także wycieczki samochodowe w okolice tej miejscowości, np. do Terki, Buku, Łopienki, rezerwatu Sine Wiry, Wetliny, Baligrodu, czy rejonu Przełęczy Żebrak a także do Roztok Górnych, skąd przez przełęcz nad Roztokami można zejść do wsi Ruske na Słowacji. Przez Cisną przebiega główny szlak beskidzki, oznaczony kolorem czerwonym, który „przychodzi” tutaj z Komańczy, przez Chryszczatą i Przełęcz Żebrak (ok.8 h), natomiast z Cisnej biegnie on przez całe Bieszczady, kończąc swoją drogę w Wołosatem.

Bory Tucholskie

Na obszarze Borów Tucholskich znajdują się trzy parki krajobrazowe – Tucholski, Wdecki i Wdzydzki, istnieje także wiele rezerwatów. Trzeba dodać, iż znaczna część borów, jezior i mokradeł należy do obszarów Natura 2000 i rezerwatu biosfery. Bory Tucholskie noclegi są również obszarem kulturowym, którego odrębność odznaczająca się gwarą, tradycjami i ubiorem ma wspólne cechy z regionami sąsiednimi takimi jak Kaszuby oraz Kociewie. Ten bogaty w walory naturalne region stawiając głównie na formy aktywnego wypoczynku oferuje turystom wiele atrakcji, w tym gęstą sieć pieszych i rowerowych szlaków turystycznych, szlaki kajakowe biegnące przez rozmaite rzeki, wytyczone zostały też specjalne trasy dla wielbicieli nordic walkingu oraz jeździectwa. Obszar Borów Tucholskich jest również zwany Równiną Tucholską i obejmuje południowo-zachodnią część województwa pomorskiego, stanowiąc jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Jest to miejsce, w którym utworzyły się rozległe pola sandrowe występujące czasem w postaci poziomów tarasowych, krajobraz urozmaicają dodatkowo rynny jeziorne, doliny rzeczne i liczne wytopiska. Liczne łowiska czekają na wędkarzy, Zalew Koronowski i Charzykowski polecany jest miłośnikom żeglarstwa, a osoby poszukujące wyciszenia w rozległych lasach powinny rozglądać się po runie leśnym bogatym w grzyby. Bory Tucholskie rozciągają się w północnej części kraju w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim, od Pojezierza Kaszubskiego na północy po okolice Bydgoszczna południu. Liczne gospodarstwa agroturystyczne powstałe w tym rejonie gwarantują niezapomniany wypoczynek na łonie natury, szczególnie dla mieszkańców dużych miast, którzy znajdą tu czyste jeziora, nieskażone powietrze, zielone łąki i lasy oraz zdrową żywność. Popularną i kojarzoną z Borami Tucholskimi jest Tuchola, miasto zwane również „stolicą Borów”. To historyczne miasto ze średniowiecznym układem przestrzennym ulic stanowi sporą atrakcje turystyczną. Znajdziemy w nim Muzeum Borów Tucholskich, Ruiny średniowiecznych murów miejskich, Dawny młyn zamkowy. Kolejnym miejscem, które trzeba odwiedzić są Chojnice. To sąsiadujące z Tucholą miasto również ma wiele do zaoferowania. Na rynku znajduje się budynek ratusza – to piękna neogotycka budowla z czerwonej cegły. Ponadto warto zobaczyć barokowe kolegium pojezuickie z kościołem Zwiastowania NMP, spichlerze oraz wieże ciśnień.

Augustów

Podlasie stanowi świetną bazę wypadową na liczne szlaki rowerowe i piesze. Warto wybrać się tam latem i wybrać noclegi Augustów. Wokół pełno jest pięknych jezior, z których najważniejsze jest Jezioro Necko z plażą miejską, lasów z Puszczą Augustowską na czele i innych ciekawych przyrodniczo miejsc, np. Dolina Rospudy czy Biebrzański Park Narodowy. Tu znajdziemy świetnie rozwiniętą żeglugę, gdzie jest sporo rejsów po pięknych jeziorach augustowskich i Kanale Augustowskim. Z miasta wychodzi sześć znakowanych przez PTTK szlaków turystycznych pieszych i rowerowych. Miasto znajduje się na popularnym szlaku tranzytowym Via Baltica, który łączy Europę z krajami nadbałtyckimi i skandynawskimi. W ostatnim czasie modna jest agroturystyka, tu chętnie zatrzymują się rodziny z dziećmi, można wypocząć na łonie natury, spróbować regionalnych, ekologicznych potraw. Plaża w Augustowie to ulubione miejsce wypoczynku nie tylko mieszkańców, ale i turystów przybywających licznie w te strony. Jedną z największych atrakcji Augustowa jest pierwszy w Polsce profesjonalny wyciąg dla narciarzy wodnych. Jego długość wynosi 740 m., a maksymalna prędkość, jaką może rozwinąć – 58 km/h. Z wyciągu może korzystać jednocześnie 8 osób. Wokół pełno jest pięknych jezior, z których najważniejsze jest Jezioro Necko z plażą miejską, lasów z Puszczą Augustowską na czele i innych ciekawych przyrodniczo miejsc, np. Dolina Rospudy czy Biebrzański Park Narodowy. Zimą też nie ma miejsca na nudę bo po skutych lodem jeziorach można uprawiać żeglarstwo lodowe czyli bojery, łyżwiarstwo, narciarstwo biegowe, kuligi czy morsowanie. Cennym zabytkiem w Augustowie jest Bazylika Mniejsza, ale Augustów i jego okolice to przede wszystkim świetne miejsce na rodzinny wypoczynek, szczególnie aktywny. Z miasta wychodzi sześć znakowanych przez PTTK szlaków turystycznych pieszych i rowerowych. Baza noclegowa w Augustowie rozwija się bardzo prężnie, co roku przybywa miejsc noclegowych, kwater, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych jak również apartamentach i willach. Właściciele obiektów turystycznych dokładają wszelkich starań aby goście byli wypoczęci, zadowoleni z pobytu i co najważniejsze żeby wrócili. Noclegi na Podlasiu to doskonały wybór dla osób ceniących aktywny wypoczynek, zwłaszcza miłośników dwóch kółek. Ciekawie wytyczone ścieżki rowerowe czy leśne pozwolą w inny sposób zwiedzić piękne miejsca.

Solec-Zdrój

Każdego roku przybywa turystów odwiedzających Ponidzie, którzy chętnie wybierają Solec-Zdrój noclegi. We wspomnianym wcześniej parku odbywają się liczne imprezy, koncerty i ciekawe wydarzenia dla osób w każdym wieku. Ciekawą atrakcją turystyczną jest zalew – od strony zachodniej bezpośrednio do parku zdrojowego przylega nowo powstały zbiornik retencyjno-rekreacyjny. Na zewnętrznej ścianie znajduje się renesansowa płyta nagrobna przedstawiająca magnata Samuela Zborowskiego. Ciekawy jest także Zespół pałacowy w Zborowie, miejscowość oddalona o kilka kilometrów od Solca. Stanowi on pałac pierwotnie renesansowy z XVI/XVII wieku, spichlerz murowany z XVIII/XIX w, gorzelnia z XVIII w, park krajobrazowy i ogrodzenie z bramą z XIX w. Decydując się na noclegi w Solec-Zdrój warto zabrać rower lub kije nordic walking. Znajdują się tu ciekawe trasy do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej, które nie są oznaczone ale mieszkańcy chętnie podpowiedzą gdzie najlepiej się udać. Piękną miejscowością na Ponidziu jest Solec-Zdrój. Znajduje się on na łagodnym wzniesieniu na skraju Wyżyny Małopolskiej i Kotliny Sandomierskiej nad rzeką Rzoską, 17 km na południowy wschód od Buska-Zdroju. Największą atrakcją Solca-Zdroju jest bez wątpienia Park Zdrojowy, to zaciszne miejsce, gdzie prócz spokoju, odnajdziesz zabytkowe obiekty sanatoryjne, w tym wille Prus, Irena czy Łazienki, czekają tu również nowoczesne obiekty hotelowo-sanatoryjne. Warto również zobaczyć kościół św. Mikołaja, co ciekawe wyposażenie wnętrza częściowo pochodzi ze starego kościoła: epitafia zasłużonych obywateli Solca, w ołtarzu głównym krucyfiks z przełomu XVI/XVII wieku. Wody siarkowe ze źródła „Malina” swym stężeniem przewyższają wszystkie inne solanki na świecie i mają 8-krotnie większe stężenie niż dotychczas eksploatowane tu źródła. Na bazie tego źródła powstały nowoczesne Baseny Mineralne Solec Zdrój oraz obiekt hotelowo-sanatoryjny „Malinowy Zdrój”. Baza noclegowa miejscowości rozwija się coraz lepiej, noclegi Solec-Zdrój oferują apartamenty, wille i kwatery. Na terenie parku zdrojowego podziwiać można ładne obiekty zabytkowe, biegną tędy również szlaki turystyczne – czerwony do Busko Zdrój i zielony do miejscowości Wiślica. Doceniane są baseny mineralne jedyne takie na terenie województwa świętokrzyskiego. Jest to kompleks basenów otwartych i wewnętrznych, z jedynym w Polce basenem z leczniczą wodą mineralną, najbardziej zmineralizowaną wodą siarczkową na świecie.

Busko-Zdrój wczasy w Świetokrzyskiem

Noclegi Busko-Zdrój często wybierają miłośnicy pieszych i rowerowych wędrówek, poniżej dostępne 3 szlaki, które także są odpowiednie do uprawiania narciarstwa biegowego. Warto wybrać się na Ponidzie wiosną i latem, czeka wiele atrakcji, ciekawych wydarzeń i imprez cyklicznych. Z kolei w  Parku Zdrojowym centralne miejsce zajmuje zbudowane w klasycystycznym stylu  Sanatorium „Marconi”.
Ciekawe miejsca w Busku-Zdój:
Park Zdrojowy, który został założony w pierwszej połowie XX wieku i dzieli się na kilka części: – ogrodzony ogród łazienkowski z Sanatorium Marconi i fontanną w centrum o powierzchni 16 hektarów; – Aleję Mickiewicza – reprezentacyjną promenadę z dwoma rzędami drzew łączącą ogród łazienkowski z Rynkiem; – skwer na placu Zwycięstwa w Rynku; – Nowy Park Zdrojowy, przy kościele Św. Brata Alberta.
Trasa rowerowa Busko – Wełecz – Kameduły to 18-sto kilometrowa ścieżka asfaltowa, która rozpoczyna się i kończy w Busku-Zdroju, doskonała dla rodzin.
Muszla koncertowa w Parku Zdrojowym,
Kościół pod wezwaniem św. Leonarda należy do najstarszych zabytków Buska. Drewniana świątynia została oddana do użytku w 1699 r., a powstała na miejscu wcześniej tam istniejącego XII-wiecznego kościoła.
Ciekawostką jest fakt, że na Ponidziu został utworzony „Szlak Wokół Słońca”, nawiązujący do wyjątkowo słonecznego klimatu Ponidzia, a w jego ramach  utworzono kilka szlaków tematycznych: Szlak architektury, Szlak obrzędów i dziedzictwa kulturowego, Szlak fauny i flory, Szlak odnowy  biologicznej, Szlak produktu lokalnego, Szlak umiejętności. Buska Lokalna Grupa Działania  „Słoneczny  Lider”. Noclegi Busko-Zdrój kojarzy się przede wszystkim z Parkiem Zdrojowym i uzdrowiskami. Kraina ta oferuje szereg atrakcji tym, którzy cenią sobie aktywne spędzanie czasu, jak i tym, którzy szukają spokoju i wytchnienia. Obecność soli przyczynia się do szybkiego rozwoju gospodarczego miasta, które staje się jednym z najważniejszych ośrodków w Małopolsce. Leczy się tu schorzenia dermatologiczne, reumatyczne, neurologiczne, ortopedyczne, jak również mózgowe porażenie dziecięce, co czyni z Buska bardzo ważny obiekt nie tylko na turystycznej mapie Polski, ale również medycznej.

Rabka Zdrój co warto wiedzieć

Rabka Zdrój położona jest w Kotlinie Rabczańskiej przy ujściu trzech potoków do rzeki Raby – Poniczanki, Słonki oraz Skomielniaki – na wysokości od 500 do 560 km npm otoczona przez Gorce oraz Beskid Wyspowy.

Po raz pierwszy o miejscowości wspomina dokument wydany przez Bolesława Wstydliwego w 1254, do którego nawiązywał znany kronikarz polski Jan Długosz. Pojawiły się informacje wskazujące na znajdujące się wody zdrojowe. Rabka uzyskała prawa miejskie dopiero w 1953 roku. W XIX wieku doceniono wartość wód zdrowotnych, co przyczyniło sie do powstania uzdrowiska. 1 czerwca każdego roku w Rabce hucznie odbywa się Dzień Dziecka.

Turyści często wybierają Rabka Zdrój noclegi przede wszystkim z powodów zdrowotnych. Miasto oferuje piękne krajobrazy umożliwia wypoczynek i regenerację. W Rabce znajdziemy wiele miejsc noclegowych takich jak domki, pokoje, wille, apartamenty, agroturystyka , nie brakuje sanatoriów oraz szpitali leczniczych, które oferują wiele cennych zabiegów leczniczych wodach zdrojowych.

Turyści często wybierają noclegi Rabka Zdrój ze względu na świetne położenie wśród gór. Wyjątkowa flora i fauna, często staje się powodem odwiedzania przez szczególnych miłośników przyrody.

Prócz uzdrowiska, pięknego krajobrazu Rabka oferuje wiele atrakcji, zwłaszcza dzieciom. Z tego też względu 1 czerwca 1996 roku podczas I Światowego Zlotu Kawalerów Orderu Uśmiechu, Kapituła Orderu Uśmiechu, UNESCO i Wojewoda Nowosądecki nadał Rabce tytuł „Miasto Dzieci Świata”.

Atrakcje Rabka Zdrój

– Rodzinny Park Rozrywki „Rabkoland”, popularny lunapark oferujący wiele atrakcji dla dzieci. Na terenie Parku znajduje się Muzeum Orderu Uśmiechu.
Muzeum im. Władysława Orkana, ul. Sądecka 6 – muzeum siedzibę ma w pięknym, zabytkowym drewnianym kościele Św. Marii Magdaleny z XVII wieku
– Muzeum Górali i Zbójników, ul. Sądecka 4 – muzeum prezentuje nie tylko tradycje góralskie, ale również przybliża postaci słynnych i mniej znanych góralskich zbójników z okolic
– Park Zdrojowy w Rabce bardzo duży zabytkowy park leżący w centrum miejscowości, na terenie którego odwiedzić warto Kawiarnię Parkową, Tężnię Solankową i Pijalnię Wód mineralnych, jest też źródło Helena z zabytkową pompą

Pijalnia Wód Mineralnych i Tężnia Solankowa to miejsce trzeba odwiedzić. Budynek Pijalni Wód wykonany jest z drewna idealnie wpasowuje się w otoczenie parku.

Amfiteatr to muszla koncertowa, na której odbywają się różnego rodzaju festiwale na świeżym powietrzu. Znajduje się na ulicy Chopina i jest częścią deptaku spacerowego.

Wieża Widokowa znajduje się na wzniesieniu Królewskiej Góry o wysokości 25 metrów. Możemy podziwiac wspaniały widok na okolice.

Warto wybrać się do zabytkowego kościoła pod wezwaniem Marii Magdaleny oraz Świętego Krzyża na Piątkowej Górze, jak i kaplica cmentarna.

Zespół dworca kolejowego to również zabytek pozostałość po dawnych czasach.

Teatr Lalek „Rabcio” – to atrakcja dla najmłodszych jak również dla dorosłych.