Bałtów

Bałtów to wieś w Polsce, która położona jest w województwie świętokrzyskim w gminie Bałtów. Przez wieś płynie rzeka Kamienna, a brzegi doliny obramowane są wapiennymi skałkami.
Największą atrakcją turystyczną jest zdecydowanie Park Jurajski, który został założony w 2004 roku tuż po odkryciu w Bałtowie skamieniałych tropów dinozaurów. Charakterystyczne dla krajobrazu są strome zbocza Doliny Kamiennej z wapiennymi skałkami, a tereny miejscowości wchodzą w skład Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej. Z roku na rok coraz bardziej rozwija się tu turystyka Bałtów noclegi oferuje wile miejsc noclegowych takich jak agroturystyka, domki, pokoje gościnne, apartamenty, czy kwatery prywatne.
Wieś mogła istnieć już w XI wieku i prawdopodobnie z tego też okresu pochodził pierwszy z bałtowskich kościołów pod wezwaniem Świętego Andrzeja. Tropy dinozaurów zostały odkryte przez polskiego paleontologa Gerarda Gierlińskiego, które pochodzą z okresu jury. Nazwa miejscowości związana jest z wieloma legendami i według niektórych diabeł niósł wielki głaz, by zburzyć miejscowy kościół. Jednak nie zdołał dotrzeć do miejsca przed wschodem słońca i upuścił kamień, na którym zostały ślady diabelskich pazurów.
Główną atrakcją, która tak jak na początku wspomniałam jest Park, w którym można obejrzeć między innymi dinozaury w realnych wymiarach.
Natomiast ścieżki spacerowe podzielone są na odcinki, które reprezentują kolejne epoki geologiczne Ziemi. Na ten moment w parku znajduję się około 40-stu modeli dinozaurów. W Bałtowie są spływy kajakowe, dwie stadniny koni, wiele tras spacerowych, ale również szlaki rowerowe. To miejsce jest bardzo bogate jeśli chodzi o bazę turystyczną, ale również noclegową.