Szczytna, miejsce na wypoczynek oraz relaks w weekend jesienny

Kiedy zastanawiacie się państwo, jak odpocząć w wolny weekend od pracy, zmęczenia i znużenia. To dobrym miejscem na spędzenie w sposób ciekawy, miły, dobry, relaksujący od wszystkich obowiązków, czynności, prac dnia powszedniego jest miejscowość Szczytna noclegi. To ciche, sanatoryjne, wypoczynkowe miasto. W  którym to, dodatkowo, zapragniecie państwo w tym miejscu oderwać się, chociażby na chwile od tego wszystkiego co codzienne. Z tego względu warto wiedzieć, że proponowana Szczytna jest miastem wiekowym. Informacje pierwsze o Szczytnej pochodzą z XIV wieku. Szczytna należała wówczas do państewka homolskiego. Rozwój natomiast związany był z handlem oraz rozwijającym się rzemiosłem, a później natomiast z przemysłem. W XVI wieku wraz

z okolicznymi włościami Szczytną zakupił znany w Europie lekarz i reformator religijny Jan Crato von Kraffstein. Wtedy to, Szczytna została znacznie rozbudowana. To znaczy, obok istniejącego już folwarku powstał tartak, młyn, browar i wiele zakładów rzemieślniczych. W XVII wieku wybudowano pierwszą hutę szkła, młyn i kilka warsztatów tkackich. Natomiast w XIX wieku huta szkła została rozbudowana, uruchomiono również szlifiernię kryształów. W Szczytnej pozostało z przeszłości nieco zabytków, które warte są państwa uwagi, zobaczenia, obejrzenia

i zapoznania się z jego historią. W Szczytnej istnieje również wiele tras spacerowych. Będziecie mogli państwo wybierać się na rekreacyjne spacery, co dobrze wpłynie na państwa poczucie, kondycję i sprawność. Oto przykłady wspomnianych tras, między innymi:

Trasy spacerowe rozpoczynają się przy przystanku PKS Szczytna skrzyżowanie:

  * do miejscowości Polanica Zdrój – żółtym, a następnie zielonym szlakiem przez punkty widokowe I, XIX i XVIII Powrót krótszą drogą – żółtym szlakiem, autobusem lub pociągiem 4 godziny.

    * do Duszniki Zdrój – żółtym szlakiem obok dworca kolejowego przez punkt widokowy II. Powrót pociągiem lub autobusem.

    * do Batorowa i Skalnych Grzybów, ul. Wolności i szosą do Batorowa, a następnie żółtym szlakiem do szlakowskazu z wariantami zejścia: do Dusznik – szlakiem żółtym lub do Wambierzyc – szlakiem czerwonym.

    * do Rezerwatu Torfowisko pod Zieleńcem – żółtym szlakiem do schroniska Pod Muflonem, niebieskim szlakiem do Rozdroża Pod Bieńcem – 3,5 godziny., powrót zielonym szlakiem do schroniska Orlica w Zieleńcu, autobusem lub pieszo z powrotem czerwonym szlakiem do Dusznik – 3,5 godz.

    * Szczeliniec – z Łężyc – niebieskim szlakiem przez Skały Puchacza – Narożnik do Karłowa. Czas przejścia – 4 godziny, powrót żółtym szlakiem przez Białe Ściany do Skalnych Grzybów; do Batorowa, czas przejścia – 4,5 godziny.

Natomiast jeśli będziecie państwo odczuwali potrzebę oglądania Zamkowej, Szczytna, to musicie wejść na punkt widokowy znajdujący się na piaskowcach Orle Skały. Rozpościera się stąd malownicza panorama na Szczytną, Góry Bystrzyckie i Orlickie oraz Obniżenie Dusznickie. Atrakcji widokowych będziecie mieli, co nie miara.

Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem, to utworzony rezerwat w 1954 roku. Zajmuje on powierzchnię 231,88 ha. Został utworzony dla ochrony ciekawych oraz rzadkich gatunków roślin chronionych oraz naturalnych zbiorowisk roślinnych. Powstał on głównie dla zachowania i ochrony naturalnego torfowiska wysokiego z brzozą karłowatą. Opisywane Torfowisko położone jest na zachodnim zboczu Bieśca na wysokości 760 metrów nad poziomem morza. Miąższość torfu przekracza miejscami 8 m. Podłoże torfowiska tworzą nieprzepuszczalne skały: margle i piaskowce usadowione na gnejsach. Natomiast ukształtowanie terenu jest niemal poziome, a obszar torfowiska leży dokładnie na wododziale pomiędzy zlewiskiem Morza Bałtyckiego i Północnego. Z okolic torfowiska wypływają źródliskowe potoki Dzikiej Orlicy. Przepływające przez rezerwat strumienie wody posiadają, zabarwioną wodę na ciemnoczerwony kolor. Wiąże się to z wypłukiwaniem z torfowiska kwasów humusowych. Ale co państwa zdziwi oraz zaskoczy, to to, że pomimo tego, wspomniana woda nadaje się do picia. Kto z państwa będzie miał ochotę może ją spróbować. Na kępach poprzedzielanych oczkami wodnymi rośnie bogata roślinność torfowiskowa. Ze względu na urokliwość krajobrazu miejsce to ma charakter uroczyska. Urokliwość tego miejsca doceniono już w 1919 roku. W okresie międzywojennym Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem został poszerzony do 218 hektarów. Wybudowano przy okazji drewniane pomosty i wieże widokowe, a w 1954 roku rezerwat powołano ponownie. Krajobraz torfowiska bywa porównywany do tundry arktycznej, tajgi syberyjskiej, a nawet do wyglądu Europy z czasów panowania lodowca. Obiekt ten dla państwa stanowić będzie dużą atrakcje turystyczną i przyrodniczą. Sami będziecie mogli zobaczyć, podczas wypoczynku w weekend.

Ważną informacją dla państwa jest również fakt, że[ przez środek rezerwatu prowadzi również szlak turystyczny zielony – prowadzący z miejscowości Zieleniec do Polanicy-Zdroju

Na terenie rezerwatu (wzdłuż zielonego szlaku turystycznego) znajduje się również ścieżka przyrodnicza prezentująca na tablicach przyrodę torfowiska, proces powstawania torfu itp. Warto to zobaczyć i poznać. Zapraszamy państwa do weekendowego wypoczynku w Szczytna.

Pragniemy również poinformować państwa, aby kiedy zdecydujecie się na taki dwudniowy wypoczynek i relaks, nie pomylili celu z drugim Szczytnem, będącym wioską znajdującą w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, w gminie Pawłosiów. W latach 1975 – 1998 miejscowość ta usytuowana była w województwie przemyskim. Państwa cel dwu dniowego wyjazdu, wypoczynku, znajduje się natomiast w Górach Stołowych, na zachodzie, a nie wschodzie.